Podlaha vhodná pro alergiky – dřevěné parkety

Parkety jsou jedna z nejpoužívanějších podlah, kterou můžete najít nejen ve starších domech a bytech, ale i v novostavbách. Při koupi nového bytu je tedy třeba přihlédnout i k tomu, jestli parkety má či nemá a to i v případě, že parkety nejsou právě v nejlepším stavu. Parkety jsou velmi odolné a je to typ podlahy, který vhodný pro alergiky a zkvalitňuje jejich život.

Starší a zničené parkety můžete i v celku levně proměnit v krásnou podlahu. Do renovace parket se můžete pustit i sami, ale pokud si moc nevěříte a jste méně zruční, je lepší si k této renovaci objednat specializovanou firmu, která udělá vše za vás. Stačí když do svého vyhledávače zadáte např. broušení parket Olomouc nebo parkety Olomouc a jistě na vás vyskočí hned několik firem v okolí Olomouce, které vám poničené podlahy zrenovují nebo vám případně půjčí vše, co k renovaci vaší podlahy budete potřebovat.

A jakým způsobem probíhá samotná renovace parket? Jak často a jaké další detaily můžeme na parketách poopravit a jak?

Můžeme renovovat až 150 let staré parkety. Díky jejich životnosti je tedy můžeme přebrousit a nalakovat mnohokrát. Každá renovace sníží výšku parkety o pouhopouhý milimetr dřeva. Krok č.1 je broušení. Broušení má hned několik stupňů: od nejhrubšího až po nejjemnější. Broušení je bezpodmínečně nutné provádět speciálním strojem k tomu určeným, který také odsává i nejdrobnější prach a zabraňuje tak vysoké prašnosti a znečištění vašeho bytu. Je tedy zcela jasné, že se tím dokážete vyhnout velkému nepořádku, který si většina lidí spojuje s renovací parket. Nové moderní stroje již téměř žádný nepořádek nezanechávají. Je možné zrenovovat přibližně 25 m2 parket denně. Renovace parket v bytě 50 až 80 metrů čtverečných vám tedy zabere 2 až 3 dny volna.

Krok č.2 je výběr povrchové úpravy podlahy. Vybírat můžete mezi lakováním, olejováním nebo voskovým olejem. Z těchto tří úprav se nejvíce používá lakování. Ve srovnání s voskovanými povrchy nemusíte mít obavy ze skvrn, které by mohla zanechat například kapka vody. Lakované parkety se tedy mohou používat i v kuchyních. Na druhou stranu, v momentě, kdy dojde k poškození lakované podlahy, je potřeba celou plochu přebrousit a nalakovat. U olejovaných podlah můžete opravit jen poškozenou část.

Vydáno: 9.2.2014

Doporučujeme
Nový článek
Články, které by vás mohly zajímat